17 auktionstips på Black Friday

Eftersom årets största shoppingdag är här tänkte jag tipsa om lite grejer man kan köpa. Men istället för nyproduktion, slit och släng och massupplagor blir det auktionstips istället. Finfina gamla saker som levt ett tidigare liv och nu kanske kan få flytta hem hos någon av er? Unika, personliga och med chans till att göra ett kap. För den som är osäker på hur man budar på auktion eller behöver lite tips kring hur man ska tänka, så har jag satt ihop en guide här.

bord
Italienskt bord från 70-talet av Silvio Coppola. Tillverkat i ask med en liten hemlig gömma i mitten för godis, apple tv-kontroller eller annat smått.

→ Bukowskis, Stockholm

hund
Hundskulptur i porslin, ca 80 centimeter hög. Dålig som vakthund men utmärkt som sällskap framför brasan.

→ Bukowskis, Stockholm

bord med geometriska figurer
Soffbord med glasskiva och geometriska stenfigurer som stomme. Vuxenversionen av den där leksaken där man ska stoppa träklossar i rätt hål.

→ Bukowskis, Malmö

matgrupp
Perfekt plats för rejäla middagar. Matgrupp i furu av Göran Malmvall, inklusive fyra stolar och ett bord med iläggsskivor.

→ Bukowskis, Stockholm

hylla
Glashylla med gulddetaljer. Det bästa sättet att visa upp dina finaste saker.

→ Bukowskis, Göteborg

art deco-bord
Runt art déco-bord i björk, tillverkat på 1930-talet. Jag vågar nog säga att allt blir snyggt när det ligger på detta bord, även Biltema-katalogen.

→ Bukowskis, Stockholm

spegel
Spegel, spegel på väggen där, varför är du så snygg? Kan det bero på din organiska form kanske?

→ Bukowskis, Stockholm

soffa
Senapsgul plysch har nog aldrig sett bättre ut. Slå dig ner i denna 50-talsdröm och ät en grillad toast med ost och dijon.

→ Bukowskis, Göteborg

sidobord
Det här sidobordet kommer stå stadigt vid din sida, ja troligtvis lika stabilt som Sveriges 2-0-vinst mot Ryssland tidigare i veckan.

→ Bukowskis, Malmö

skrivbord
Möblernas motsvarighet till när gps:en säger att man ska svänga svagt till höger. Skrivbord fanerat med alm, svagt svängd skiva, ena sidan med hyllor, andra sidan med skåp och låda.

→ Bukowskis, Malmö

fåtöljer
Som ett vilsamt pensionärspar står de där - Yngve Ekströms fåtöljer från 70-talet.

→ Metropol auktioner, Stockholm

lampbord
Nätt och spretigt, kul och bolligt. Det här lampbordet från 50-talet blir en bra möbelkompis.

kokbok
"Les diners de Gala" är förmodligen det märkligaste som gjorts i kokboksväg. Till stor del beror det nog på författaren - Salvador Dalí.

soffbord
Om bord kunde smyga så gör detta soffbord helt klart det. Med glasskiva och teakben på tå.

träsoffa
I den här teaksoffan kan man sitta och titta på havet. Eller Planet Earth 2 om man så hellre vill.

→ Stockholms Auktionsverk

tiger
Vrål-fin (hehe, förlåt) tigerskulptur i lergods, tillverkad i Italien på mitten av 1900-talet.

→ Stockholms Auktionsverk

stolar
Skolstolar för dig som fortfarande älskar tanken på att diskutera i smågrupper. Tyst i klassen!

→ Stockholms Auktionsverk
a /

hahaha skrattade högt åt "för dig som fortfarande älskar tanken på att diskutera i smågrupper". Snyggt inlägg!

Anna /

BILDTEXTERNA 😂

Kayla /

Soffbordet med de geometriska figurerna, WOW! *hjärtögonemoji*